Nowy flagowiec – snom D785

snomD725

Oczekiwania

Dzięki uprzejmości firmy snom trafił do mnie na biurko ich najnowszy produkt – flagowy model uzupełniający serię 7xx a mianowicie D785. Snom jako producent przyzwyczaił nas już do najwyższej jakości produktów. W Polsce nie jest jeszcze najbardziej rozpoznawalną marką, ale znawcy tematyki VoIP w większości spotkali się już z tymi rozwiązaniem. Czy i tym razem nie będę zawiedziony, producent sprostał najwyższym oczekiwaniom?

Design

Snom pierwsze punkty otrzymuje ode mnie już po wyjęciu z pudełka. Stylistyka i użyte materiały dają poczucie iż jest to produkt klasy premium. Kolorystyka użytych plastików, wyprofilowanie klawiszy i ich rozmieszczenie zachęcają do użytku. Warto zwrócić tu uwagę na wykonane ze starannością podświetlania (wielokolorowe) klawiszy funkcyjnych. Słuchawka dobrze leży w dłoni i tradycyjnie dla rozwiązań snom nie posiada mechanicznego czujnika jej odłożenia co z mojego doświadczenia eliminuje bardzo awaryjny element. Telefon możemy ustawić w jednej z dwóch płaszczyzn co umożliwia dostosowanie go do własnych preferencji. W razie potrzeby możemy też urządzenie powiesić na ścianie – kable z tyłu obudowy wyprowadzone są „w dół” więc nie będą przeszkadzały.

Wyświetlacz

A właściwie mówimy tu o dwóch wyświetlaczach. Główny, kolorowy o dużej przekątnej (4,3” TFT) umożliwia podgląd bieżącego stanu oraz korzystanie z wielu funkcji dodatkowych takich jak książka telefoniczna czy przeglądarka XML. Wyświetlacz zapewnia komfort użytkowania dzięki wysokiemu stopniowi jasności (z możliwością regulacji) oraz widoczność praktycznie pod każdym kątem.

Drugi z wyświetlaczy jest monochromatyczny z podświetleniem. W połączeniu z dedykowanymi przyciskami z wbudowanymi wielokolorowymi diodami LED umożliwia nam np. podgląd zajętości linii wewnętrznych. Dzięki możliwości przełączania się pomiędzy 4 wirtualnymi „stronami” możemy monitorować do 24 linii lub przypisać inne funkcje klawiszom – np. przeglądarka XML, książka szybkiego wybierania i inne.

Jakość dźwięku

Na ten test czekałem z największą niecierpliwością. Jakość dźwięku w telefonach snom zawsze była na najwyższym poziomie… Tym razem również jest! Zarówno dźwięk w słuchawce jak i co niezwykle dla mnie istotne na zestawie głośnomówiącym jest na rewelacyjnym poziomie – daleko w tyle zostawiając konkurencję. Dźwięk jest czysty i niezwykle naturalny co wymiernie wpływa na komfort pracy. Jest to zasługa zaawansowanego procesora dźwięku DSP oraz użytych podzespołów akustycznych. W tym miejscu warto również wspomnieć, że dźwięk przesyłany do zewnętrznych urządzeń poprzez Bluetooth jest wolny od zakłóceń.

Dodatkowe funkcje

Ten model poza standardowymi funkcjami oferowanymi przez telefony biurkowe IP oferuje również wspomniany już bluetooth co pozwala na korzystanie ze swojej ulubionej słuchawki bezprzewodowej na zmianę z urządzeniem mobilnym – działa bez problemu zdalne odbieranie i kończenie połączeń. Wbudowany port USB pozwala na podłączenie profesjonalnych zestawów nagłownych CC, konsol sekretarskich lub adaptera WiFi. Z kolei zintegrowany z urządzeniem Gigabitowy switch pozwala na podłączenie telefonu i komputera do jednego gniazdka Ethernet bez utraty przepustowości sieci.

Personalizacja

Urządzenia snom umożliwiają bardzo elastyczne dostosowanie ich do potrzeb użytkownika. Nie mówię tu wyłącznie o wgraniu tapety czy dzwonka, ale możemy oprogramować praktycznie każdy klawisz lub zmienić jego przeznaczenie. Z ciekawostek mogę dodać, że mamy nawet możliwość dostosowania zachowania LED w zależności od stanu telefonu – wiadomość oczekująca, DND itp..

Warto tu wspomnieć również o snom.io czyli narzędziom programistycznym umożliwiającym implementację przeglądarki XML, starowania automatyką budynkową czy wyświetlanie na ekranie telefonu obrazu z kamery IP.

Działanie

Telefon może być zasilany poprzez PoE więc jego uruchomienie w wielu wypadkach sprowadza się do podłączenia kabla Ethernet. Telefon działa płynnie i bez „zawieszeń”. Konfiguracja może być wykonana ręcznie lub z użyciem auto-provision z poziomu np. centrali IP. Funkcje central IP są wspierane prawidłowo a sama obsługa jest intuicyjna z poziomu telefonu i nie wymaga zaglądania do instrukcji. Osobiście jedyne zastrzeżenie jakie mam to stosunkowo długi czas potrzebny na pełne uruchomienie się urządzenia.

Podsumowanie

Telefon IP snom D785 jest nowym produktem na rynku i należy mu się w tym przypadku wyrozumiałość za niedopracowany jeszcze język polski, czy brak gotowych szablonów konfiguracji w centralach IP – myślę jednak, że szybko ulegnie to zmianie. Produkt jest przemyślaną konstrukcją, świetnie wykonaną i funkcjonalnie dopasowaną do potrzeb rynku biznesowego.

Zdecydowanie polecam i zapraszam do kontaktu w kwestiach technicznych i sprzedażowych!


Avatar
Halo2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *